Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Up & Down, trojuholník –predvedenie psa v pohybe na výstavách

11. decembra, 2023

výstava rady a tipy

Chystáte sa so psom na prvú výstavu? Alebo ste už na pár výstavách boli, ale stále si nie ste istí v tom, čo vás v kruhu čaká? V tomto článku sa zameriame na najčastejšie spôsoby predvedenia psa v pohybe.

ginger

Pohyb rozhoduje o konečnom poradí

Predvedenie psa v pohybe je na výstave rovnako dôležité ako ukázanie v postoji. Správna mechanika pohybu, pevnosť chrbta, priestrannosť, uhlenie končatín, nesenie chvosta – to všetko obvykle rozhoduje o tom, ktorý pes vyhrá, ak máme v kruhu viacero jedincov s výborným exteriérom. Predvedeniu v pohybe by sme teda mali venovať dostatok tréningu, aby sme sa so psom zladili.

Okrem klasického klusu do koliečka sa na výstave určite stretnete i s ďalšími typmi predvedenia, ktoré od vás budú rozhodcovia požadovať. Pripravte sa na to dopredu – v kruhu vás tak nič neprekvapí a budete schopní ukázať svojho psa v tom najlepšom svetle a konkurovať i profesionálnym handlerom.

Up & Down (Tam a späť)

image_6483441Predvedenie tam a späť má v obľube väčšina rozhodcov a využíva to už pri individuálnom posúdení konkrétneho psa. Najčastejšie sa s tým stretnete, keď rozhodca dokončí dôkladnú prehliadku v postoji (a skontroluje zuby, u psov semenníky a psa si celkovo ohmatá). Pri Up & Down sa po vás bude chcieť, aby ste šli od neho rovno, psa si na konci kruhu otočili a opäť sa vrátili v kluse priamou čiarou k rozhodcovi.
Pri tomto type pohybu rozhodca lepšie vidí, či pes nevybočuje prednými alebo zadnými nohami, keďže ho sleduje spredu a zozadu.
Okrem individuálnej prehliadky v pohybe sa tento tvar „tam a späť“ často využíva aj v prípade, keď sa rozhoduje medzi dvoma psami o prvom mieste. Vtedy sa handleri navzájom čakajú a bežia so svojimi psami simultánne, aby mal rozhodca správny výhľad na oboch psov.

Nezabudnite na to, že psa by mal rozhodca vždy vidieť, a to aj pri obrate! Psa teda otáčajte vnútornou stranou a obchádzajte vy jeho, nie naopak.

Trojuholník

DSC09908Ďalšou obľúbenou figúrou, ktorú mnohí rozhodcovia preferejú, je predvedenie v tvare trojuholníka. Využíva sa v zásade iba pri individuálnom posúdení jedného psa. Jeho výhodou je, že rozhodca vidí psa v pohybe zo všetkých dôležitých uhlov – spredu, zboku aj zozadu.
Predstavte si to tak, že s rozhodcom stojíte v rohu výstavného kruhu. Pri vyslaní na túto figúru sa snažíte vytvoriť rovnostranný trojuholník. So psom teda vyrazíte priamou čiarou dopredu a v kluse opisujete dve strany kruhu s 90 % uhlom. Následne sa uhlopriečkou a stredom kruhu vraciate späť k rozhodcovi. Opäť pamätajte na to, že psa musí byť v každej pozícii vidieť a beží vnútornou stranou.

Tieto dva tvary sú okrem typického klusania do koliečka najčastejšími figúrami, ktoré od vás môže rozhodca požadovať. Ak vám nedá iné znamenie, postavte psa na konci figúry znova do postoja. Môžete sa však stretnúť aj s kombinovaním – veľa rozhodcov vysiela dvojicu najprv tam a späť a následne do plynulého individuálneho koliečka. Sledujte teda rozhodcu a jeho gestikuláciu.

Kde chodiť po inšpiráciu? Na junior handling

Nie je vám z tohto slovného popisu jasné, ako to má vyzerať? Nie nadarmo sa hovorí, že je lepšie raz vidieť ako 100x počuť. Keď budete na najbližšej národnej alebo medzinárodnej výstave, zájdite sa pozrieť na súťaž junior handlingu (teda predvedenie psov mladšími a staršími deťmi). Práve tu načerpáte množstvo inšpirácie a uvidíte tieto figúry v praxi. V junior handlingu sa totiž posudzujú znalosti mladých handlerov a celková zohranosť s predvádzaným psom. Okrem týchto figúr sa tu stretnete i s menej známymi tvarmi do L alebo do T.

Ďalšou možnosťou je, ak si nájdete vo vašom meste či blízkom okolí lekcie výstavného handlingu. Naučíte sa tu nielen tieto typy výstavného predvedenia, ale zároveň si potrénujete pozornosť vášho psa v skupine ďalších štvornohých chlpáčov. Šťastie praje pripraveným! :)

 

Fotografie: Nikol Koppová, CHS Snow of Moravia; Michal Provazník

Späť na Blog Calibra