Prejsť k obsahu Prejsť k hlavnému menu Prejsť k vyhľadávaniu

Doprava zadarmo už pri nákupe nad 30 €!
U malých zásielok zvýhodnená cena Packety 2 €

Zavrieť

Výstava psov – ako psa dobre predviesť

27. septembra, 2023

výstava rady a tipy

Výstavy psov vyzerajú na pohľad jednoducho – stačí, že vezmem psa do kruhu, trochu si tam postojíme a zabehneme jedno-dve koliečka. Samotné predvedenie je však dôležitou súčasťou prezentácie psa a verte či nie, môžete ním pokaziť i celkové hodnotenie psa vysokých exteriérových kvalít. Aj výstavy si teda zaslúžia prípravu a trocha tréningu.

_MG_5244

V článku spoločne preberieme:

Posúdenie psa v kruhu sa skladá z niekoľkých častí – pes sa hodnotí v pohybe aj v postoji, rozhodca vždy pristupuje aj k detailnej obhliadke psa (kontrola chrupu a zhryzu, u samcov aj kontrola zostúpených semenníkov, časté je i prehmatávanie psa v oblasti hrudníka či línie chrbta).

Predvedenie psa v postoji

Každé plemeno má trochu iné požiadavky na správne predvedenie v postoji. Vo všeobecnosti však platí niekoľko zásad:

  1. Psa predvádzate pred rozhodcom zboku. Ľavé a pravé nohy by mali byť v jednej línii, zboku teda v podstate vidíte jednu prednú a zadnú končatinu (opäť sa to ale môže líšiť podľa plemena).
  2. Pri stavaní do pozície si dávajte pozor na líniu chrbta, ktorej nemusí lichotiť práve nevhodné postavenie končatín (predné nohy nie sú v 90 stupňovom uhle, zadné nohy sú príliš vpredu a pod.)
  3. Dbajte i na správne nesenú hlavu, uši a chvost. Rozhodca si psa najprv prezrie zboku, následne najčastejšie pristúpi ku psovi spredu, niektorí sa snažia aj o upútanie psa na seba (simulujú, že majú niečo v ruke, „cmukajú“ či vydávajú iný zvuk, aby psa zaujali) – v tejto chvíli hodnotia výraz psa, ale i povahu.
  4. Rozhodca následne prejde k detailnejšej kontrole psa – kontroluje zuby a zhryz, psa prehmatáva a hodnotí líniu chrbta či hrudník. Pes by mal byť zvyknutý na cudzie dotyky. Môžete ho v tejto chvíli pridržiavať na krátko, pes ale nesmie mať prejavy agresivity, inak bude z kruhu vylúčený. Prílišná bojazlivosť je taktiež hodnotená negatívne a môže o stupeň znížiť známku, v niektorých prípadoch to vedie aj k hodnoteniu „Neposúdený“.

    IMG_3432  IMG_3064
  5. Pes by mal v postoji vydržať i niekoľko minút. Trénujte teda výdrž, prípadne si psa na mieste otočte okolo seba a opäť ho postavte do výstavného postoja.

Typy výstavných postojov:

A) Riadený postoj – Pri tomto type postoja stojíte, prípadne kľačíte hneď za psom, máte dohora napnuté alebo cez rameno prehodené vodítko. Psa v postoji korigujete a upravujete mu ručne postavenie končatín, držíte hlavu či chvost v určitej pozícii, aby sa ukázal v tom najlepšom svetle. Riadený typ postoja je u niektorých plemien žiadúci a najčastejšie využívaný. Tento typ postoja sa hodí ale aj pre neskúsených, mladých psov, ktoré sú na svojej prvej výstave, prípadne pre psy, ktoré sa viac zaujímajú o okolie a mali by tendencie opustiť výstavný postoj.
22-08-28-KV_Brno_162

B) Voľný postoj s kontrolou – pri tomto type stojíte pred alebo tesne vedľa psa, ktorý sa do postoja stavia voľne. Na rozdiel od úplne voľného postoja máte napnuté vodítko tesne za ušami psa a upútavate ho na druhú natiahnutú ruku (s maškrtou alebo bez). Docielite tak vhodné držanie hlavy, zároveň máte psa viac pod kontrolou a viete rýchlejšie zareagovať, ak by nechcel zostať v postoji.
_MG_4177

C) Voľný postoj – typ postoja, ktorý pôsobí najprirodzenejšie, vyžaduje si však už tréning a vyrovnaného psa, ktorého v kruhu nič nevyvedie z miery. Handler (človek, ktorý psa predvádza) stojí pred psom na dĺžku voľne preveseného výstavného vodítka. Pes sa prirodzene stavia do postoja a sleduje handlera. Pri voľnom postoji dávajte pozor na záklon hlavy psa – ak stojíte ku psovi príliš blízko alebo ho upútavate na vysoko držanú ruku s maškrtou, môže mať neprirodzene zaklonenú hlavu. To vo výsledku spôsobí i nechcený prehnutý chrbát.
_MG_4700

Predvedenie v pohybe

Nemenej dôležité je i predvedenie psa v pohybe, ktoré obvykle rozhoduje o konečnom poradí, pokiaľ máme v kruhu niekoľko psov výborných exteriérových kvalít. Správny pohyb opäť určuje štandard jednotlivých plemien. Obvykle pes beží v kluse a rozhodca sa pri tom pozerá na celkovú mechaniku pohybu, pevnosť chrbtovej časti, dĺžku kroku, uhlenie končatín či spôsob nesenia chvosta.

V pohybe sa so psom musíte zladiť – niektoré psy potrebujú rýchlejší klus až beh handlera, iné vyžadujú pomalšie vedenie. V prípade, že v kruhu beží viac psov, je dôležité nechávať si priestor. Treba rátať s tým, že psy môžu mať rôzne tempo. Pomôžte si udržiavať vhodný odstup tým, že s rýchlym psom budete robiť väčšie koliečka, s pomalým psom zas menšie.
Priestranný, prirodzený pohyb psa je kľúčovou súčasťou jeho celkového hodnotenia. Venujte teda čas jeho príprave a so psom trénujte v domácich podmienkach, aby vás v kruhu na mieste činu nič neprekvapilo 😊

KV-KFP-046

Služby profesionálneho handlingu

V prípade, že si netrúfate na to, aby ste psa na výstave predviedli sami alebo máte pohybový hendikep, môžete využiť i profesionálneho handlera. Jeho služby ocenia i majitelia populárnych plemien ako je zlatý retriever či starodšírsky bulteriér, ktorých sú na výstavách doslova stovky. Najväčší výskyt handlerov je samozrejme vo veľkých mestách, kde často vedú i kurzy a prípravy handlingu.

Výborného handlera však nájdete i medzi samotnými chovateľmi – obráťte sa na začiatok na vášho chovateľa, ktorý vám môže pomôcť s predvedením, prípadne vám odporučí niekoho známeho.

Vo všetkých prípadoch je určite vhodné, ak má handler možnosť zoznámiť sa so psom ešte pred samotnou výstavou. Platí to najmä pre rezervovanejšie typy psov, ktoré potrebujú čas, aby začali dôverovať cudziemu človeku.

Späť na Blog Calibra